David Hurn, Bill Jay
Fotoğrafçı Olmak : Pratik Bir Rehber

Çeviri: Hüseyin Yılmaz
Editör: Hürü Özlük
Kitap Tasarımı: Savaş Çekiç
Kapak Fotoğrafı: David Hurn

1. Baskı: Şubat 2020
228 s.
ISBN 978‒605‒4363‒35‒3
Espas Fotoğraf Dizisi: 7

Idefix

Fotoğrafçı Olmak: Pratik Bir Rehber, fotoğraf alanının temel özelliklerine, fotoğrafın fotoğrafçılar tarafından nasıl ekin biçimde kullanılacağına dair ortak bir anlayışı özetler. Teknoloji ya da teknik işlemler hakkında olmamasına karşın, bu bir “Nasıl Yapmalı?” kitabıdır. Pratik deneyimlerden, geçmişten ve günümüzden pek çok yetkin fotoğrafçının yaşamlarından süzülmüş, “fotoğrafçı gibi düşünmek ve davranmak” üzerine bir kitap. Fotografik yelpazenin hangi kanadında olursa olsun, tüm fotoğrafçıların kullanabileceği temel ilkeleri keşfedebilmek için ortak paydaları arayan bir kitap.

Yazar Hakkında:

David Hurn, geniş bir yelpazeye yayılan fotoğraf çalışmalarıyla tanındı. Sıkı bir haber fotoğrafçısı olarak Ajans Reflex’de Michael Peto’nun himayesinde ‘diş çıkardı’. Kısa sürede serbest çalışmaya başladı. Life, The Observer ve dünya çapındaki başlıca dergiler ile gazeteler için Macar Devrimi’ni de içeren önemli olayları işledi. Önemli filmler üzerine özel projeler çekti. Bu ona Harpers, The Telegraph ve Jardin des Modes için çalışacağı, kısa ama bolluk içindeki moda fotoğrafçılığı döneminin kapılarını açtı. Fakat ilk aşkı, fotografik denemeydi. Sıklıkla Nell Dunne ve Irwin Shaw gibi parlak yazarlarla, bugün alternatif yaşam tarzları olarak bilinen alanları irdeleyen pek çok çalışmada işbirliği yaptı. Bu denemeleriyle Magnum Fotoğraf Ajansı’nın dikkatini çekti ve 1967’de ajansa tam üye olması için davet edildi. 1970’te Galler Newport’ta Belgesel Fotoğraf.ılık Okulu’nu kurdu. 1990’da tümüyle fotoğrafçılığa döndü.

Yazar Hakkında:

Bill Jay, Institute of Contemporary Arts’da Fotoğraf Bölümü’nü yönetti. Creative Camera ve Album dergilerinin editörlüğünü üstlendi. Beaumont Newhall ve Van Deren Coke ve New Mexico Üniversitelerinde eğitiminin ardından, 20 yıl boyunca tarih ve eleştiri dersleri verdiği Arizona State Üniversitesi’nde “Fotoğraf Çalışmaları” programını kurdu. Fotoğrafçılığın tarihi ve eleştirisi üzerine on beşten fazla kitabı bulunuyor. Cyanide ve Spirits: Fotoğrafçılığın İlk Yıllarına Farklı Bir Bakış, Occam’ın Usturası: Çağdaş Fotoğrafçılığa Dair Farklı Bir Bakış, Bernard Shaw: Fotoğrafçılık Üzerine, Negatif/Pozitif: Bir Fotoğrafçılık Felsefesi bunlardan bazıları. Jay’in fotoğrafları, San Francisco Modern Sanat Müzesi’ndeki kişisel sergisi dahil olmak üzere pek çok yerde yayınlanmış ve sergilenmiştir.