François Soulages
Fotoğrafın Estetiği: Kaybolan ve Geriye Kalan

Çeviri: Deniz Eyüce Şansal
Editör: Yasemin Gedik
Yayıma Hazırlık : İrem Kopuz, Alef Editorial Design
Son Okuma : Tülin Safi
Kapak Tasarımı : Savaş Çekiç
Kapak Fotoğrafı : André Kertész, Martinique, 1972
1. Baskı: Mart 2022
ISBN 978-605-4363-44-5
Espas Fotoğraf Dizisi: 20

1998’deki ilk baskısından bu yana birçok dile çevrilen ve alanında temel bir kaynak olan bu Fotoğrafın Estetiği: Kaybolan ve Geriye Kalan, fotoğraf estetiğinin ana hatlarını çiziyor. Kitap, çok sayıda fotoğraf çalışmasının analizinin yanı sıra estetik, felsefe ve psikanaliz ışığında geliştirilen yeni kavramların tanımlanmasına dayanıyor. Özellikle 1980’lerden sonra fotoğrafın geçirdiği dönüşümler ve genel olarak sanat ve edebiyatla ilişkisinin de incelendiği kitapta, fotoğrafın teknik bir iş olmaktan çıkarak nasıl sanat haline geldiği ve çağdaş sanat içindeki yeri sorgulanıyor.

Fotoğrafın gerçeklikle ilişkisi nedir? Bir fotoğraf yapıtının özelliği nedir? Fotoğraf sanatı, çağdaş sanatın kalbinde nasıl yer alıyor?

Bu temel sorulara kapsamlı cevaplar vermeye çalışan kitap, felsefi düşüncenin oldukça zayıf olduğu Türkiye’de fotoğraf ve genel olarak sanat dünyası için zihin açıcı bir çalışma…

Yazar Hakkında:

François Soulages, fotoğraf estetiğinde uzmanlaşmış bir Fransız filozof, sanat eleştirmeni ve estet. Doktorasını, 1993 yılında Sorbonne Üniversitesi’nde Philosophie de la photographie actuelle (Güncel Fotoğrafın Estetiği) başlıklı teziyle tamamladı. 2000 yılından bu yana Paris VIII Üniversitesi’nde Plastik Sanatlar Bölümü’nde ve Institut National d’Histoire de l’Art’da (Ulusal Sanat Tarihi Enstitüsü) profesör olarak görev yapıyor ve yine Paris VIII Üniversitesi’nde EA 4010 “Görüntü Sanatları ve Çağdaş Sanat” ekibine başkanlık ediyor.Yeni ve eski görüntüler üzerine estetik ve teorik araştırmalar yapan RETINA. International’in ve Collège Iconique’in kurucusu ve başkanı. Bu bağlamda Paris’te ve dünyanın dört bir yanında konferanslar veriyor. Ayrıca L’Harmattan Yayınevi tarafından yayınlanan “EIDOS” ve “Local / Global” adlı dizileri yönetiyor. Soulages’ın bugüne dek yayımlanmış 50’nin üzerinde kitabı bulunuyor.