Ed. Thomas Cooper-Paul Hill
Fotoğrafla Diyalog

Çeviri : Ayça Göçmen
Kapak Tasarımı : Savaş Çekiç
1. Baskı: Mart 2021
448 s.
ISBN 978-605-4363-40-7
Espas Fotoğraf Dizisi: 17

Idefix

Espas Fotoğraf Dizisi’nin yeni kitabı Fotoğrafla Diyalog, yirminci yüzyılda fotoğrafa yön veren isimlerle söyleşileri bir araya getiriyor. Ansel Adams, Henri Cartier-Bresson, Imogen Cunningham, Man Ray, Cecil Beaton, Laura Gilpin, Robert Capa ve Robert Doisneau gibi figürlerin tanıklıklarını, deneyimlerini, yaşadıkları güçlükleri ve başarılarını aktardıkları bu çalışma, fotoğraf tarihine dair ilk ağızdan anlatılardan oluşan kapsamlı bir kaynak niteliği taşıyor.

Hem kapsamlı bir kaynak hem de fotoğraf alanındaki bu tarihî figürlerin tecrübelerini ilk ağızdan aktaran kişisel bir anlatı niteliğindeki Fotoğrafla Diyalog fotoğrafın izini sürmek için bir başucu kitabı işlevi görüyor.

Thomas Cooper ve Paul Hill’in söyleşilerinden derlenen bu kitap, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun katkılarıyla yayımlanmıştır.

Yazar Hakkında:

Fotoğrafçı Paul Hill, 1941’de Birleşik Krallık’ta doğdu. The Guardian, The Observer ve BBC için gazete muhabirliğinin ve serbest foto-muhabirliğin ardından 1976’da, Trent Polytechnic’te yaratıcı fotoğraf derslerini yürüttü ve Avrupa’nın ilk rezidans-atölyesi Photographers’ Place’i kurdu. Bu rezidans-atölye arşivleri günümüzde Birmingham City Archives bünyesinde muhafaza edilmektedir. Eğitimciliğini 1996’da De Monfort Üniversitesi bünyesinde, Birleşik Krallık’taki ilk lisansüstü fotoğraf bölümünü kurdu. Fotoğrafla Diyalog (Thomas Cooper’la birlikte) başta olmak üzere fotoğraf alanında çok sayıda kitap yayımladı. Eserleri; Victoria&Albert Müzesi, Stockholm Modern Sanat Müzesi, Paris’te Bibliothèque Nationale gibi pek çok müze ve kuruluşun koleksiyonlarında yer almaktadır.

Yazar Hakkında:

Gezgin fotoğrafçı Thomas Joshua Cooper 1946'da San Francisco'da doğdu. Glasgow School of Art’ın fotoğraf bölümünün kurucusu olan Cooper, 1969’dan bu yana sanat çalışmalarını, 19. yüzyıldan kalma bir Agfa Ansco kamerayla gerçekleştiriyor. Cooper, dünyanın uç noktalarının izini sürdüğü, manzara fotoğrafı alanındaki çalışmalarıyla biliniyor. Eserleri; Chicago Sanat Müzesi, Paul Getty Müzesi ve Tate Modern olmak üzere pek çok müze ve kuruluşun koleksiyonlarında yer alıyor.