Dora Günel
Unvan-sız
Un-titled

2012, 275 s.
ISBN 978‒605‒4363‒11‒7

Idefix

“İnsanlık tarihindeki önemli dönemeçlerden biri ‘endüstri çağı’ ile birlikte başladı. Bu çağda, makineler sayesinde üretim çoğalırken, fotoğraf makinesi diye bir tanıklık üretme ve tanıklıkları çoğaltma aracı da ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yüzyılda Bosch firması, endüstri çağının imalat sanayii alanındaki uluslararası figürlerinden biri oldu. Makineleri kullanarak kol emeği ile üretim yapan mavi yakalıların yarattığı irili ufaklı ev aletleri yüksek bir piyasa değeri yarattı. Yine geçtiğimiz yüzyılda belgesel fotoğraf yöntemiyle hikayeler anlatan fotoğrafçılar, endüstri çağının üretim süreçlerine çeşitli boyutlarıyla tanıklık ettiler...

Yorumuna güvenilir kişiler, artık endüstri çağının tamamlandığını, yerini bilişim çağının aldığını söylüyor. Makineleri kullanarak yapılan üretim ise yerini hizmet üretimine ve bilgi çağının değişen değerlerine bırakıyor.
Dora Günel Unvan-sız kitabında, B/S/H firmasının bu değişim sürecinde Türkiye’deki işletmelerinde hizmet üreten büro çalışanlarının, üretim sürecine bilgileri ve organizasyon yetenekleri ile katılan mavi yakalıların hikayelerini anlatıyor.

Günümüz belgeselcileri,çağın değişimini anlamak için kah endüstriyel üretimin kalıntılarına, kah bilişim çağına geçişin öncellerine bakıyor. Dora Günel de, yıllardır çalıştığı B/S/H firmasında, çoğunu gayet yakından tanıdığı insanların iş yerindeki ve özel alandaki hallerine bakıyor. Bize anlattığı hikaye aynı zamanda bir bölünmüşlük baladı. Tıpkı kitabın ismiyle işaret ettiği gibi: Unvan-sız...” Özcan Yurdalan

Yazar Hakkında:

Dora Günel, 1957’de Kaman’da doğdu. Fotoğrafa 1978’de AFSAD'a (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) katılarak başladı. 1982-1985 yılları arasında derneğin yönetim kurulunda görev yaptı. Günel, Fotoğraf Vakfı’nın da kurucuları arasında yer alıyor. AFSAD bünyesinde “Ankara” ve “Denizi Yaşayanlar” adlı belgesel fotoğraf projelerine katıldı. 1995’de "Birikimler" isimli kişisel sergisini açtı. “Birikimler”, “Karadeniz”, “Dar Sokaklar/Sıcak İnsanlar” adlı saydam gösterilerini yaptı. Fotoğrafevi, İFSAK, Fotoğraf Vakfı gibi kurumlarda eğitim amaçlı seminerler verdi. Fotoğrafta foto-öykü üzerine yoğunlaştı ve bu konuda fotoğraf atölyeleri gerçekleştirdi. Büyük Marmara Depreminde Dayanışma Gönüllüleri ve Enfants du Monde grubu ile düzenlenen “Fotoğrafçı Çocuklar” atölyesinin tüm çalışmalarında görev aldı.

Kemal Cengizkan ile birlikte İçkalpakçı Çıkmazı. Bir Sokağın Monografisi adlı çalışmayı gerçekleştirdi. Bu çalışma sosyologlar Gamze Toksoy, Gülay Kayacan ve Ebru Soytemel ile tamamlanarak 2002 yılında kitaplaştırıldı. Sergi Türkiye dışında Berlin, Gras (Fransa) ve Kıbrıs'ta da sergilendi. Daha sonra yine bir semt kültürü üzerine hazırlanan foto-öykülerden oluşan Kadırga: Müseccel Marka isimli çalışmasını tamamladı. Bu çalışma da İFSAK'ın düzenlediği Fotoğraf Bienali’nde ve Fotoğraf Vakfı'nın düzenlediği Ulisfotofest'de (Uluslararası İstanbul Fotoğraf Festivali) gösterildi. 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Kadırga Meydanı’nda sergilendi.

Annesinin ölümünden yola çıkarak Doğum, Yaşam, Alzheimer, Ölüm isimli projeyi gerçekleştirdi. İzzet Baysal Huzurevi'nde yaptığı Güz Gülleri adlı çalışma 2008 yılında İstanbul ve Çanakkale'de sergilendi. Ulusal ve uluslararası pek çok fotoğraf projesinde danışmanlık yapan Günel, 1975 yılından bu yana BSH Ev Aletleri’nde çalışıyor.