Esra Özgüroğlu
Yolcular
Passengers

2017, 275 s.
ISBN 978‒605‒4363‒18‒6

Idefix

Yolcular, Esra Özgüroğlu’nun sekiz ay boyunca İstanbul Metrosu’nun farklı hatlarında çektiği siyah-beyaz bin beş yüzden fazla kare arasından seçilen fotoğraflardan oluşan bir ilk seri. Bu seride yer alan fotoğraflarında Esra Özgüroğlu, insanların yüzlerindeki anlık, uçucu, sıkıntılı, düşünceli, gizleyen, soran, endişeli, hüzünlü, korkulu, duran kısa süreli kendilik hallerine eşlik ediyor.

Fotoğrafçının gözünden yolculuk halleri, gelip geçici; iki durak arasında ya da deniz aşırı, kısa ya da uzun hatlarda yaptığı yolculuklarda çektiği insan suretleri hayatı maskesizleştirme çabasının öznel belgeleri gibi.

Esra Özgüroğlu bu serisinde yolcuların (hatta belki kendisinin de) tüm koşturma ve gelip geçiciliğin başında, ortasında ya da sonunda; bir başka zaman ya da hayata geçmeden [ara(f)da?] kendiyle kaldığı, onca kalabalığın içinde etrafındakileri neredeyse unuttukları kısa, geçici zamanların hatta anların belleğini oluşturduğu söylenebilir.

Yazar Hakkında:

Esra Özgüroğlu, 1968’de Eskişehir’de doğdu. Doktor, dermatolog. 2013’den bu yana fotoğraf çekiyor. Anlık rastlaşmalar, hayatları birleştiren, hayatları ayıran, hayatlardan ayrılan, an(lar)da kalan ve arta kalan iç ve/ya dış sesler, uğultular, sessizlikler, tekinsizlikler fotoğraflarının başlıca temaları arasında yer alıyor.